پست خارج از برنامه!

شما مهاجرت کردی حداقل یه جا بهتر می رفتی.کشور قحط بود رفتی ونزولا!!!! امریکای جنوبی یکی از نا امن تربن کشورهای دنیا رو  داره. سویسی ...دانمارکی...فرانسه ی   یه جا می رفتی بخوای کلاسم بزاری کسی نخنده بهت

 

پاسخ:

ممنونم از نظرت، ولی میدونی بخش کمدی ماجرا کجاست؟ اینکه دقیقا کسایی به یه جایی مثل ونزوئلا به قول شما میخندن که توی ایران ماشین اسپرتیج 2008، 8000 دلاری رو 30000 دلار میکنن تو پاچشون و آخ نمیگن. برای پراید 2300 دلاری 7000 دلار پول میدن. برای برنج، کیلویی ده دلار پول میدن. برای یه شبکه داخلی که از اینترنت تغذیه میشه و قیمتش کمتر از 30 سنت تو ماهه به اسم اینترنت 2 مگ که به طور میانگین یه هشتم افغانستان سرعت داره و هفتاد درصدش فیلتره حداقل ماهی 9 دلار پول میدن و در آن واحد افغان ها رو مسخره میکنن. برای ساندویچ نخود کوبیده شده 1 دلار پول میدن، چند ساله به اسم KFC ازشون به دلار پول میگیرن و نمیفهمن و خوشبختی رو توی باز شدن شعبه مک دونالد میدونن. همونایی که تفریحشون حمله گروهی به پروفایل فیسبوک و اینستاگرام و فحش دادن به هر کسیه که به یه دلیلی ازش خوششون نیاد. کسایی از امنیت صحبت میکنن که ساعت 2 بعدازظهر تو خیابون خفتشون میکنن و اون خفت گیره میدونسته اگه بگیرنش اعدام میشه، ولی به خاطر 70000 تومن ریسک کرده و اتفاقا گرفتنش و اعدامش کردن. تازه همونا اگه یه وقت خفت نشن، تو اتوبان یا پمپ بنزین یه نفر بهشون تیراندازی میکنه یا با ترس و لرز سوار تاکسی میشن که یه وقت ماتحت مبارک به باد نره و اگه هیچ کدوم از این اتفاقا براشون نیوفته آخرش یه جایی تصادف میکنن و میمیرن. ولی چون احمدی نژاد آویزون چاوز بود که ازش بنزین بگیره و بده همونا بریزن تو ماشیناشون و برن دوردور، کلاس داره که الان از ونزوئلا بد بگن خووو باووو...

کسایی که میدونن دارن تو مایکرویو پارازیت زندگی میکنن و توی هر خانواده یکی دو تا سرطانی و مریض قلبی هست و عملا دارن توی اگزوز نفس میکشن، ولی برای اینکه یادشون بره قبل از مردن دارن توی جهنم زندگی میکنن به یه کشور دیگه میخندن و برای همه بدبختیاشون جک میسازن و وقتی کشورشون پول بنزینی رو که 7 سال پیش خریده الان داره که بده -چون الان پولاشون داره آزاد میشه- فکر میکنن دارن به کشور فروشنده لطف میکنن. همین ونزوئلایی که حتی زیر تهدید تحریم پای ایران ایستاد و اگه این هفت هشت سال کمکشون نمیکرد همون هفت سال پیش بنزین ایران ته میکشید و ایرانیا تا امروز باید با قاطر میرفتن سرکاراشون! (هرچند قیمت رو هم حدودا 30% بالاتر با ایران حساب کرد)

مردم کشوری که هنوز مرداشون توی اداره های دولتی نمیتونن لباس آستین کوتاه بپوشن و عملا جریمه بدحجابی یا اعتراض تجاوزه، به یه کشور دیگه فخر میفروشن و برای کودکان مظلوم سوریه اشک تمساح میریزن. همون سوریه ای که تا چند وقت پیش دمشق رو داشت که بدون اغراق عروس خاورمیانه بود و آزادیهای اجتماعیشون (نه مدنی) چیزی کمتر از لبنان و خیلی از کشورای همردیف خودش نبود. مردم کشوری که رانندگی بلد نیستن، ولی خوشحالن که یه عده دیگه با پول تو جیبی خود اونا پورش وارد کشورشون میکنن و میان توی خیابون برای خود همون کسایی که جیبشون رو زدن کلاس میذارن و تازه همونایی که جیبشون زده شده حال میکنن و میگن اااا، ماشین و نیگا، دمت گرم داداش، بعد همون که جیبشون رو زده خواهر همونایی که جیبشون زده شده رو سوار میکنه میبره و اتفاقا وقتی یکی از همین پورش سوارا چپ میکنه و میمیره هلهله کشان میریزن تو اینستاگرام موتوفی و شروع میکنن فحش نوشتن توی پیجی که صاحبش اصولا مرده! میفهمی؟ مرده، دیگه نمیتونه بیاد اینا رو بخونه! مرده!!

همون کسایی که گوشت یخی رو میخرن کیلویی 12-13 دلار میگن آخ آخ، یعقوب آقا شوهر فریده جون میگه توی ونزوئلا تورم خیلی شدیده و گوشت گوساله این هفته شده کیلویی 3 دلار و آیفون 40000 دلاره. خدا به دور به خدا فاطمه جون!! چطوری زندگی میکنن بدبختا؟؟؟ خدا رو شکر سردار هست و ما توی امنیت و آرامش زندگی میکنیم!! ببین یمن و عراقوووو...

ونزوئلایی ها هر شرایطی هم داشته باشن اگه با چیزی مشکل جدی داشته باشن و امیدی به تغییر نبینن میریزن توی خیابون و تا وقتی چیزی رو که میخوان به دست نیارن بر نمیگردن به خونه هاشون. نه اینکه بشینن پای وایبر و تلگرام برای بدبختیهاشون جک بسازن و با مسخره کردن یکی دیگه فکر کنن خوشبخت شدن. اینکه یه ایرانی به یه کشور دیگه بخنده دقیقا مثل اینه که یه واکسی به بیل گیتس بخنده. بیکار های ونزوئلا اگه دو ساعت توی صف وایمیسن که با حقوق بیکاریشون چهار کیلو گوشت کیلویی هشتاد سنت و سه تا مرغ ارزون بخرن، اما مثل ایرانیا به جایی نرسیدن که با خودشون بگن یه بار غرق شدن تو دریا بهتر از هر روز مردن توی این سگ دونیه و به هر قیمتی حاضر بشن از کشورشون فرار کنن و توی هر حادثه ی غرق شدن قایق پناهجوها توی مدیترانه و اطراف استرالیا نصفشون ونزوئلایی باشن، هرچند ونزوئلایی ها هر وقت دلشون بخواد پاسپورتشون رو میگیرن دستشون و بدون اینکه لازم باشه ویزا بگیرن سرشون رو میندازن پایین و میرن توی شنگن.

بین خواننده های وبلاگ من کسایی هستن که از همون اول نوشتنم همراهم بودن و اتفاقا توی اروپا هم زندگی میکنن یا دوستام که توی ارمنستان یا هلند باهاشون دوست شدم. اتفاقا اونا که خودشون توی اروپا هستن و چهار تا کشور اروپایی رو دیدن هیچ وقت از این حرفا نمیزنن. 

یه بار به یکی از این تو دلی هایی که مثل شما گوهرافشانی کرده بود گفتم اینکه ایرانیا دسته دسته مهاجرت میکنن به زیمباوه و کامرون و جاماییکا و مالزی و هند برای شماها که تو ایرانید افتخار نیست که جایی زندگی میکنید که به نظرتون از هند بهتره، اتفاقا برعکس! ببین شماها چقدر بیحس و سِر شدید که نمیفهمید دارید جایی زندگی میکنید که کامرون و هند پیشش سرزمین آرزوهاست. ببینید ایران کجاست که مردم حاضرن برن مالزی و گینه ی نو، ولی اونجا نباشن و ببین شماها که توی ایران زندگی میکنید و از این بابت خوشحال و سرخوشید به کجا رسیدید که تو یه همچین جایی راحتید.

 

توضیح: طبیعتا انتقادات من به جامعه ایران به مواردی که توی این پاسخ نوشتم محدود نیست، اما سعی کردم توی این پست از این مورد خاص خارج نشم. اصولا من به جد هیچ امیدی به اینکه توی حداقل 120~150 سال آینده جامعه ی ایران به نشانه هایی از تمدن دست پیدا بکنه ندارم. چون عمیقا عقیده دارم بچه هایی که الان یکی دو سالشونه و دارن توسط هم نسلای خودم بزرگ میشن absolutely محاله بتونن به سطحی از شعور برسن که بتونن بچه هایی تربیت کنن که اونا فرزندایی وارد جامعه بکنن که به مرور زمان نشانه هایی از تمدن توی این کشور پیدا بشه، و تازه شاید 150 سال پس از امروز جرقه هایی برای تمدن زده شده باشه، نه اینکه ما 150 سال دیگه یه جامعه ی متمدن خواهیم داشت. جامعه ی ایران بدون تردید 200-300 سال از جایی مثل هلند یا فنلاند یا دانمارک فاصله داره. جایی که ما الان ایستادیم و رفتار شعور و فهممون خیلی عقب تر از چیزیه که اونا 200 سال پیش بودن و با اینرسی ای که یه جامعه ی بزرگ داره، حتی اگه امروز شروع میکردیم 200 سال دیگه هم به امروز اونها نمیرسیدیم، چه برسه به الان که توی جهل مرکبمون دست و پا میزنیم و جک میسازیم و حالش رو میبریم.

برای کسایی که الان رگ گردنشون باد کرده و دارن با خودشون میگن "این اسکل چرا چرند میگه؟ ما همین الانشم توی ایران بوگاتی و مازاراتی و مرکز تجاری و جت اسکی داریم" قلبا متاسفم که خاطرشون مکدر شد! 

 

مرسی

شیما :)
shHimamoradi@yahoo.com

 

/ 4 نظر / 250 بازدید
bijan Rey

شیما گرامی درود , با تجربه ۱۹ سال زندگی بیرون ایران و ۵۰ سال عمر میتونم کاملا دیالوگی را که گفتی حس کنم , ایراد نمیگیرم از نگاه سطحی پوچ و خنده دار سوال کننده, شاید پیشتر ها خودم این چنین افکار نا پخته ای داشتم , ایشان تقصیری نداره چون پرسپکتیو در جامعه برای همه مناسب نیست پس رویا ها, سلیقه و مدل حسادت و گنده گوزی کردنمان را هم اتاق های فکر طراحی میکنند , درست مثل پیام های کپی پیست طراحی شده در نت که خلاقیت و تفکر را در نسل جوان کشته ,اینقدر سوال های احمقانه در مورد مدل ماشین و موبایلت چیه ؟ نگاه ۱ آدم حسود و بد بخت هست, وگرنه دارایی انسان پول هاش نیست, مغز و افکارش هست .

مهیار

درود برتو شیما جان من به شخصه به تمام این حرفات ایمان دارم وتک تکشون رو قبول دارم من خودم به عنوان یک پسر ساعت 9 شب به بعد میترسم تو خیابونای تاریک اینجا راه برم حدودا دو هفته ای هست گوشیم رو ازم دزدیدن وای به حال خواهر من وامثال خواهرم بدرود

مهیار

منظورم خیابونای ایرانه

شما یک حیون هستی دیوس وطن فروش