سفر!

این بار که دارم میرم ونزوئلا یه فرق بزرگی با دفعه های قبل داره، سه بار قبل دوستام یا همسرهاشون تو شرکت های ایرانی که تو ونزوئلا کار میکنند مشغول بودند، اما بعد از تموم شدن پروژه ها با اینکه خیلی تلاش کردن با توجه به شکل ویزایی که قبلا داشتند و اینکه بچهدار بودند هیچ کدومشون نتونستند اقامت ونزوئلا رو  بگیرند و بمونند، الان دو تاشون تو کامرون و یکیشون تو اربیل عراق کار میکنند. پس اینبار تقریبا تنهای تنهاام. البته بیشتر شهرهای ونزوئلا رو میشناسم و میدونم دقیقا کجا و چجوری باید به شهر مد نظرم برسم. تنها ایرانی ای که الان تو ونزوئلا میشناسم مشاور شرکتیه که داره کارهام رو میکنه که اون هم چون تو هلند بزرگ شده تا جایی که من شناختمش اخلاق ایرانی نداره، هرچند فارسی رو نسبتا خوب صحبت میکنه. شرکتشون یه آپارتمان برام اجاره کرده و قراره که یه نفر رو بفرسته دنبالم. البته من شخصا برای رسیدن به مقصدم به کمک احتیاج ندارم چون انگلیسی و اسپانیایی بلدم و ونزوئلا رو هم میشناسم، اما دیگه قوانین شرکتهای آلمانیه و باید مو به مو اجراش کنند!

با اینکه بیشتر لباسها و وسایلم رو به دوستایی که تو ارمنستان دارم بخشیدم، بازم حدود 90 کیلو بار دارم که بیشترش کتاب هامه، کمی لباس و لپتاپ و اینجور چیزها دارم با خودم میبرم. چیزهایی که میشه اونجا نمونه یا بهترش رو خرید مثل لباسهای مارکدار که البته اینجا همه چینیه و تو ونزوئلا از آمریکا و کلمبیا و کانادا وارد میشند رو همینجا میذارم بمونه، کی آدیداس چینی رو اینهمه راه با خودش میبره جایی که خود جنس از آمریکا و در نامرغوبترین حالت از ویتنام میاد؟ دلار اضافه ندارم که بیشتر پول اضافه بار بدم!خونه ای که برام گرفتند هم وسایل ابتدایی زندگی رو داره، پس این کاسه بشقاب های کومونیستی رو لازم نیست با خودم ببرم؛ تا برسم اونجا اگه چیزی لازم بود بخرم.

***

راستش همیشه دلم میخواست تو کانادا زندگی کنم، چون زبون و لهجه شون رو دوست دارم و مردم بومیشون و بعضی از مهاجرا انسانای با فرهنگی هستن. اما خوب با پولی که من دارم یا نمیتونم تو کانادا زندگی رو شروع کنم یا باید مثل گداها زندگی کنم و حقارت بکشم که من آدمش نیستم، فکر کن 100000 دلار ببری و بازم هیچ کاری نتونی بکنی و یا با فوق لیسانس تازه برم دنبال پناهندگی که تموم جوونیم رو تو صف اداره مهاجرت و زیر برف و آفتاب بگذرونم، که تازه آیا بشه و آیا بندازنم بیرون.  تازه من که پولم حدود 20000 دلاره، مگه چند سال میخوام زندگی کنم که جوونیم رو تو حقارت و حسرت نداشته هام بگذرونم و تازه تو 50 سالگی بتونم یه آپارتمان قسطی بخرم و تا آخر عمرم تنم بلرزه که دو ماه قستش عقب نیوفته و بانک بیاد خونم رو بگیره. شاید بقیه یه جور دیگه فکر کنند و اون شرایط رو ترجیح بدن البته، اما من با این پولی که دارم میتونم تو ونزوئلا یه خونه دانشجویی خوب اجاره کنم و درسم رو ادامه بدم و تو یه پروژه کوچیک سرمایه گذاری کنم یا حتی خودم یه انبار کوچیک اجاره کنم و کار کنم.


فردا کار دانشگاه تموم میشه و مدرکم رو میبرم برای ترجمه، البته تمام مدارک قبلی به علاوه نامه ی دانشگاه که درسم تموم شده و دارم کارهای فارق التحصیلیم رو انجام میدم و مدارک سوء پیشینه ایران و ارمنستان رو قبلا ترجمه کردم و فرستادم برای دانشگاه مقصدم، اما مدرک نهایی رو هم باید ترجمه کنم و با خودم ببرم، دیگه تقریبا کاری باقی نمونده. اولین باره که روزهای آخر زندگیم تو یه کشور خیلی عجله ای نیست. یادمه وقتی از ایران خارج میشدم به مقصد ارمنستان حتی بعدازظهر شبی که پروازم بود هم داشتم میدوییدم و اول شب هم مهمونی دعوت بودم، اما الان بعد از اینهمه تجربه مختلف زمانم رو بهتر مدیریت میکنم. 

 

 

خبرهای تکمیلی رو در بخشهای بعدی خبری به اطلاعتون میرسونم. 

شیما :)

/ 8 نظر / 150 بازدید
Bijan

Good luck Shima jan

Bijan

Good luck

علی

سلام. واقعا موفق باشید و شما خیلی زیبا مینویسید. من یک سوال داشتم با توجه به اینکه ونزوئلا ویزا نمیخاد من اگر بخام یک سفر توریستی داشته باشم به اونجا میتونم به این صورت پرواز کنم ؟ تهران - مسکو - تورنتو - کاراکاس ؟ منظور من این هست که ویزا ترانزیت نمیخان هیچ کددوم ؟ ممنون میشم که بهم بگین :)

شیما

روسیه رو بلیط ویزا میده، تورنتو هم ویزا ترانزیت میخواد که اگه قبلا سفر به اروپا، کانادا، ژاپن یا آمریکا نداشته باشید سخته. برای اینکه راحت باشید بهترین راه ترانزیت اروپاست، اگه اون رو نمیتونید بگیرید ویزای کوبا میتونید بگیرید. مسکو، هاوانا، کاراکاس.

fernando

انرژي گرفتم.....بهترين روزاي زندگيتون در فرهنگي اسپانيايي و قرمز در راهه. موفق باشي هموطن

fun

سلام من فکر میکنم ونزئلا برای زندگی جای خوبی نیست ولی هر جایی بهتر از ایران است مطمن باش دوست من! خداییش پاسپورت ونزوئلا اعتبار خوبی داره میتونی باهاش بیشتر کشور های اروپایی رو بری . با اینحال برای شما ارزوی موفقیت دارم ، در مورد ونزوئلا بیشتر بنویسید مخصوصا در مورد زندگی در این کشور و غذاها مکانهای تفریحی .. مرسی موفق باشید

fun

دوباره سلام البته من تا حالا ونزوئلا نرفتم و فقط نطرم را گفتم شاید بهتر از اون چیزی باشه که در ذهن من است و یا شاید هم بدتر پیشنهاد خوبیه روش فکر میکنم به مدت سه ماه در انگلیس بودم و این احساسی که شما میگید به من دست نداد و بسیار لذت بردم جاهای دیگه رو نرفتم و اطلاعی ندارم [لبخند]

سعید

سلام ،شیما جان بعد ار 18 ماه الان نظرت در مورد کاراکاس چیه ؟ به نظر من شهر باصفاییه